Jak się oświadczyć? Poradnik CZ. II

 „Najważniejsze żeby ją zmęczyć”

Podczas wywiadu z Aleksandrą i Pawłem z Rękofaktura – Paweł opowiedział o tym jak się oświadczył. Podkreślał, że najważniejsze jest, aby zmęczyć przyszłą narzeczoną. Zaplanował zaręczyny na dzień ich rocznicy, zabrał Olę na obiad do restauracji, później do kina i na spacer. Ola była już porządnie zmęczona wydarzeniami całego dnia i to właśnie wtedy Paweł namawiał ją jeszcze na mały spacer, gdzie jak się okazało była przygotowana cała sceneria.
Ta rada była powiedziana trochę żartem, ale myślę, że coś w niej jest. Tak aktywny i pełen wydarzeń dzień może zbić Waszą dziewczynę z tropu ;) Kiedy będzie myślała, że wszystkie niespodzianki i atrakcje tego dnia ma za sobą – Wy zadacie to najważniejsze pytanie :) Lub zastosujcie odwrotną taktykę zróbcie to z samego rana gdy jeszcze będzie zaspana! :)

Rozmiar ma znaczenie!

Rozmiar pierścionka zaręczynowego oczywiście ;) Chyba nie chcielibyście, aby ukochana nie mogła włożyć pierścionka na palec lub odwrotnie – zsunąłby się on z jej palca i się zgubił !
Ocenić rozmiar pierścionka na oko nie jest łatwo i nikt od Was tego nie wymaga – chyba, że jesteście jubilerami :) Jest jednak kilka sposobów jak to zrobić bez wiedzy przyszłej narzeczonej:
 • Zajrzyjcie do jej kasetki z biżuterią i zabierzcie jeden z jej pierścionków lub gdy na chwile go zdejmie np. do gotowania czy mycia rąk udajcie, że się gdzieś zgubił i schowajcie szybko do kieszeni – kiedy spełni swoją rolę magicznie się odnajdzie ;) Dzięki temu będziecie mieć pewność, że jest to rozmiar jaki aktualnie nosi. Nie musicie pierścionka zanosić do jubilera – wystarczy zmierzyć jego średnicę – jednak pierwsza opcja jest bezpieczniejsza, dokładniejsza.
 • Jak wspomniałam już wcześniej – poproście o pomoc jej przyjaciółki, siostrę czy mamę – niech zabiorą ją „zupełnie bez powodu” pooglądać biżuterie i sprawdzić jaki ma rozmiar lub niech pomogą Wam zdobyć jeden z jej aktualnie noszonych pierścionków.
 • Możecie również wykorzystać odcisk jej palca. Są bowiem metale na tyle miękkie, że jesteśmy w stanie wygiąć je rękoma – może to być pierścionek z dużą zawartością złota lub chociażby rączka od kapsla popularnego polskiego napoju na literę T ;) Są również pierścionki z dostosowywaną szerokością – wystarczy poprosić dziewczynę, aby założyła taki pierścionek, dopasować go do jej palca i zanieść do jubilera.

UWAGA! Pamiętajcie, aby palec mierzony, czy pożyczony pierścionek był noszony na palcu SERDECZNYM. Jest to bardzo istotne ponieważ palce diametralnie potrafią różnić się obwodem. Ja osobiście muszę nosić wszystkie pierścionki na placu środkowym, ponieważ z serdecznego każdy mi się zsuwa.
Jeżeli każda z powyższych metod zawiodła – kupcie pierścionek zaręczynowy w najbardziej popularnym rozmiarze i upewnijcie się u jubilera, że można będzie go powiększyć lub pomniejszyć.Karat?

Wracając do kwestii rozmiaru w nieco innym kontekście, a mianowicie brylantu. Najbardziej popularną formą pierścionka jest pierścionek z brylantem. Ten zwyczaj wywodzi się z tego, że diament to bardzo trwały kamień i ma symbolizować trwałe małżeństwo. Rozmiary diamentów są wyrażane w karatach – jest to jednostka masy używana w jubilerstwie (1 karat to 0,2 g). Karat jest stosowany również do określania zawartości złota w stopie (1 karat to 1/24 zawartości wagowej złota, czyli 24 karatowe złoto to czyste złoto). O cenie brylantu decyduje tzw. zasada 4C (carat, colour, clarity, cut), czyli barwa, czystość, szlif oraz masa.
 • Kolor – najcenniejsze są brylanty bezbarwne, jednak ceny poszczególnych kolorów mogą zmieniać się w zależności od tego co jest akurat modne.
 • Czystość – oczywiście największa czystość równa się najwyższej cenie, gdyż jest ona rzadkością wśród naturalnych diamentów.
 • Szlif pozwala wydobyć walory estetyczne i zapewnić odpowiednie odbijanie światła. Najdroższy jest szlif okrągły. (Brylant to oszlifowany diament)
 • Ogromny wpływ na cenę ma masa, czyli ilość karatów np. dla bezbarwnego, średnio czystego o szlifie okrągłym cena na karat wynosi ok 4 800 $. Natomiast diament standardowo zaczynają się od 0,01 karata.
  Jak widać nie tylko rozmiar ma znaczenie :) Diament o tej samej liczbie karatów, lecz o lepszych pozostałych właściwościach może być dużo droższy. Jeżeli nie stać Was na wielki diament, a boicie się że maleńki rozczaruje Waszą wybrankę jubilerzy mają na to swoje sposoby: umieszczają mały diament obok dużo większej cyrkonii lub otoczają cyrkoniami co również optycznie go powiększa :) Dzięki temu pierścionek zaręczynowy jest duży, tani, ale zawiera ten symboliczny diament. Mówi się, że wartość pierścionka powinna wynosić conajmniej równowartość Waszej pensji z dwóch miesięcy. Oczywiście są różne tego wersje i to tylko powiedzenie. Nie wypada jednak być zupełnie skompym. :)


Kolor dotyczy nie tylko koloru brylantu lecz także metalu z jakiego zostanie wykonany pierścionek. Jest dużo możliwości: złoto (żółte, białe, różowe, czerwone, a nawet fioletowe i niebieskie), srebro, pozłacane srebro. Kolor również ma wpływ na cenę - zależy od tego jakich domieszek użyto: najdroższe jest białe złoto (ze srebrem), następnie żółte, różowe i czerwone. (Fioletowe i niebieskie są mało popularne). Planuję napisać osobny post, w którym dokładniej opiszę czym kierować się przy wyborze pierścionka i jak nie pogubić się w jubilerskich oznaczeniach :)


 Co tak dziwnie smakuje?

Wielokrotnie w komediach romantycznym pojawia się motyw schowania pierścionka w ciasto czy wrzucenia do kieliszka z szampanem. Nie polecałabym takiego rozwiązania jeśli nie chcecie zakończyć tego wyjątkowego dnia na pogotowiu. Wystarczy chwila nie uwagi i pierścionek zamiast na palcu znajdzie się w żołądku lub ukruszy ząb Waszej dziewczynie. :/

  Co powiedzieć?

Nie jest to łatwa kwestia, słowa które wypowiecie powinny opisywać to co do niej czujecie, co w niej Was zachwyca, może zawierać Wasze wspomnienia lub plany na wspólną przyszłość. Możecie zrobić to własnymi słowami „na żywo”lub poszukać inspiracji w internecie, a może posłużyć się tekstem z piosenki, filmu czy ulubionego wiersza? Sami musicie wyczuć co wolałaby usłyszeć Wasza dziewczyna. Niektórzy mogą uznać cytat z filmu czy piosenki za pójście na łatwiznę, a inni za coś bardzo romantycznego, jednak faktem jest, że nie każdy ma talent do pisania tekstów i wyrażania uczuć swoimi słowami tym bardziej w tak stresującej chwili :)
 • Przygotujcie sobie przemowę wcześniej, możecie dokładnie zapisać co powiecie lub nawet mieć ze sobą karteczkę z tekstem dla pewności.
 • Inną opcją, którą widziałam w internecie jest nagrany wcześniej filmik z wyznaniem, który możecie pokazać dziewczynie na telefonie lub tablecie, więc Wam pozostanie do wypowiedzenie tylko to najważniejsze pytanie :) W takim filmiku mogą wziąć udział również Wasi najbliżsi oraz może zawierać jakieś Wasze wspólne zdjęcia czy nagrania.

Który palec? Która ręka?

Gdy już będziecie po wszystkim i usłyszycie to wspaniałe „TAK” trzeba nałożyć pierścionek. Pierścionek zaręczynowy nosi się na SERDECZNYM palcu PRAWEJ dłoni. :)
PS Podobno powinno się też uklęknąć na PRAWE kolano.

Czy nie jest za późno?

Na ślub i miłość nigdy nie jest za późno – mam tu raczej na myśli porę dnia, o której zadacie TO pytanie. Oczywiście zaręczyny z samego rana (może nawet przy wschodzie słońca) mogą być tak samo romantyczne jak te w środku dnia czy nocy. Jak pisałam wcześniej – za radą Pawła – zaplanujcie jakieś atrakcje na dzień, a oświadczyny zostawcie na później. Jednak jest to tak wyjątkowa chwila, że zdaje mi się, że szkoda, aby kończyć ją tak szybko! Zaplanujcie coś na po oświadczynach. Czy będzie to kolacja, czy spacer, czy taniec w romantycznej scenerii - dajcie sobie czas na przeżywanie i celebrowanie tej chwili. Na przeżycie każdej emocji jaka w Was będzie w tym momencie. Szkoda, żeby po zadaniu pytania padło „No to muszę już lecieć – rano wcześnie wstaje”. Nie zwlekajcie też zbyt długo ze względu na siebie – ile czasu można trzymać język za zębami i powstrzymywać ten stres, który towarzyszy Wam tego dnia?

Nie dam rady !

Jeśli wciąż nie jesteście przekonani, że dacie sobie radę sami to wszystko zorganizować istnieją specjalne firmy zajmujące się organizacją oświadczyn. Osobiście wolałabym takie zorganizowane przez samego narzeczonego, może z pomocą znajomych czy rodziny, ponieważ wydają mi się bardziej szczere i osobiste, ale jeżeli np. planujecie oświadczyć się za granicą i nie bardzo macie możliwość wymknąć się i coś przygotować to może jakaś agencja przygotuje scenerię za Was. :)
Na koniec chciałabym powiedzieć, że to piękne znaleźć tę osobę z którą chcemy spędzić resztę życia i to jak tę informację przekażemy nie ma aż tak dużego znaczenia. Na pewno nie są konieczne wyjazdy do egzotycznych krajów, helikoptery, fajerwerki, muzyka na żywo czy tona kwiatów. Jeśli Was na to stać oczywiście możecie, lecz sam fakt oświadczenia się czyni z tego momentu chwilę podniosłą i wyjątkową :) Mam nadzieję, że te kilka rad uchroni Was przed wpadką i zmniejszy trochę stres – Powodzenia!
  Chętnie poznam Wasze historie z zaręczyn – były jakieś wpadki? A może wszystko wyszło idealnie? Zachęcam do komentowania :)

ŹRÓDŁA:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Bridal blog , Blogger