Gdzie szukać vintage shop'ów w Berlinie? Mój mały przewodnik po Kreuzbergu.

W połowie lipca miałam okazję odwiedzić kolejną europejską stolicę, a mianowicie Berlin. Tak wyszło, że przez większość czasu zwiedzałam go właściwie sama. Porządnie zabrałam się za planowanie wycieczki, na tyle porządnie, że jeszcze zanim się tam pojawiłam kojarzyłam mniej więcej rozkład najbardziej znanych dzielnic miasta, ale o tym później! Mój przewodnik po Berlinie zaczniemy od dzielnicy Kreuzberg. Moje przygotowania, planowanie i inne praktyczne informacje znajdziecie w kolejnym poście, który pojawi się niebawem >>TU<<. Kreuzberg jest określany jako dzielnica artystów, studentów i buntowników. Bez wątpienia jest to centrum życia kulturalnego i nocnego. To właśnie tutaj znajdziecie mnóstwo secondhandów i vintage shopów, a także małych stylowych sklepików, kawiarni czy restauracji. 
To miejsce już na pierwszy rzut oka kojarzy się z wolnością i równością. Wszędzie wokół widać graffiti i wszechobecny street art Tam każdy jest tym kim chce i może bez oporów eksponować swój styl i poglądy. Tworząc ten wpis znalazłam nawet informacje, że znajduje się tam pierwsze na świecie muzeum poświęcone homoseksualizmowi (Schwules Museum). Możemy tam poznać historię niemieckiej kultury LGBT. 

Be Coffee my Friend przy ulicy Yorckstrasse.

Moja wycieczka po Kreuzberg zaczęła się od odwiedzenia Victoriapark, w którym znajduje się wodospad oraz neogotycki pomnik z XIX w. upamiętniający wojny przeciw Napoleonowi, z którego rozpościera się malowniczy widok na miasto. 


Ja trafiłam do parku jakoś od tyłu i początkowo nie zrobił na mnie dobrego wrażenia, a przez chwilę nawet bałam się, że będę żałowała tej wyprawy, bo jedyne co widziałam to puste pola wysuszonej trawy. Na szczęście zaczęłam trochę krążyć w uliczkach i robiło się coraz ciekawie, aż w oddali pojawił się pomnik i słuchać już było już szum wodospadu. 


Nieco poniżej pomnika zanim zaczyna się wodospad jest ładne miejsce, gdzie można usiąść wśród drzew i zanurzyć nogi w wodzie. Tym cieszyły się, w upale, szczególnie czworonogi. 

Widok na wodospad i pomnik z dołu tuż przy ulicy Kreuzbergstrasse.

Następnie wyszłam z parku i na przeciwko przy Kreuzbergstrasse trafiłam na śliczny sklepik z pamiątkami, kwiatami, dekoracjami do domu i rzeczami dla maluchów.


Ja na nic się tam nie skusiłam choć pokus było wiele!


Adres: Kreuzbergstrasse 14

Następnie chciałam trafić na główną ulicę, na której znajduje się najwięcej restauracji i sklepów, ale niestety początkowo pomyliłam nazwy ulic, przestał mi działaś internet i szłam trochę na czuja, a trochę na podstawie mapy, której zdjęcie miałam w telefonie. Na szczęście internet wrócił, a ja wróciłam na właściwą ścieżkę. W zasadzie nie wiedziałam czego się spodziewać i zupełnie przypadkiem trafiłam na te secondhandy, które wcześniej zaznaczyłam na mapie i w moim planie wycieczki, ale sądziłam, że będą zbyt daleko i nie dotrę tam. Dobrze, że się myliłam ;)

Wszystkie budynki w tej okolicy wyglądają podobnie. Tworzy to fajny, spójny efekt.
Najpierw trafiłam do sklepu Tranquillo,w którym można znaleźć artykuły papiernicze, domowe, ubrania oraz pamiątki. Ja się skusiłam na przecenione naklejki, które przydadzą mi się przy ozdabianiu mojego albumu ze zdjęciami. Poniżej możecie zobaczyć kilka zdjęć z zewnątrz i ze środka sklepu.


Adres: Bergmannstrasse 101

 Następnie spacerując trafiłam na śliczny (ganek), gdzie znalazłam butki Madmuasel. Przepiękne meble i dekoracje do domu, ubrania oraz dekoracje na przyjęcia. Skusiłam się na bransoletkę ze złotym wzorem kuli ziemskiej. Miła Pani ekspedientka pozwoliła mi sfotografować wnętrze sklepu:Adres: Bergmannstrasse 105

Następnie spacerując wzdłuż Bergmannstrasse skręciłam w lewo w uliczkę , na której trafiłam na vintage shop Dress Code. Nie jest bardzo duży, ale składa się z małych pomieszczeń, w których można się wręcz zgubić. Przepiękne ubrania, których próżno szukać w Polsce. Gdybym tylko mogła sobie na to pozwolić wyszłabym z stamtąd z siatami pełnymi rzeczy. Skusiłam się jednak tylko na ręcznie robią scranchy, czyli modną ostatnio gumkę do włosów. Była zrobiona z bardzo przyjemnego materiału, który wygodnie się nosi na włosach :) Poniżej wstawiam parę zdjęć z wnętrza sklepu, które udało mi się zrobić. Zaraz obok był drugi vintage shop, do której niestety już nie weszłam z braku czasu.Adres: Nostitzstrasse 25

Jeżeli chodzi o inne vintage shopy, które znalazłam to umieszczę Wam tutaj ich adresy ponieważ niestety więcej nie udało mi się ich odwiedzić tym razem.

PICK & WEIGHT 
Adres: Bergmannstrasse 102

BONNIE & KLEID
Adres: Gneisenaustraße 9

AURA VINTAGE STORE
vintage shop w japońskim stylu
Adres: Sanderstrasse 13

SING BLACKBIRD 
Adres: Sanderstrasse 11

CHROME STORE
Adres: Lenaustrasse 10

Na tej samej ulicy kawałek dalej można znaleźć sklep z winylami i ogólnie pojętą muzyką.Zanim okazało się, że muszę się zbierać z tej pięknej okolicy trafiłam jeszcze do sklepu papierniczego, w którym dorwałam piękne pocztówki. Nie tylko typowo pamiątkowe z Berlina, a również można powiedzieć kolekcjonerskie? Malowane czy ze starych fotografii. Oprócz tego masa pięknych, notesów, papeterii itp artykułów.

Te dwie pocztówki właśnie zakupiłam we wspomnianym sklepie papierniczym.

Następnie udałyśmy się w inną część Kreuzberg, aby obejrzeć East Side Gallery.


Zebrane są tu fragmenty muru, które zostały pomalowane przez licznych artystów. Niektóre z nich tryskają energią, radością i nawołują do pokoju i pojednania. Inne natomiast przypominają o tragicznym aspekcie wydarzeń z czasów podziału Berlina. Powinniśmy pamiętać, że to nie tylko "ładne obrazki" na tle, których modnie pokazać się na Instagramie czy Facebooku.

Tutaj na przykład, jak możecie zauważyć, każda róża oznacza jedną z 136 ofiar, które zginęły próbując przedostać się na drugą stronę muru. Podobno część z ofiar była zupełnie przypadkowa. 
Niedaleko East Side Gallery znajduje się Mercedes Benz Arena, która bez wątpienia robi wrażenie. Wokół placu z fontannami, znajdującego się przed areną, znajdziecie sporo restauracji oraz kawiarni. Po drugiej stronie ulicy możecie również przysiąść na schodach nad rzeką.W oddali widać również słynny most Oberbaumbrucke, a za nim kolejny oraz rzeźba Molecule Man.Zaznaczyłam sobie na mapie jeszcze kilka ciekawych miejsc na Kreuzbergu. Wypiszę je tutaj gdybyście mieli więcej czasu w tej okolicy niż ja :)

Turkish Market
Adres: Maybachufer

Markthalle Naun
Adres: Eisenbahnstrasse 42

Urban Spree Gallery
Adres: Revaler stresse 99

Fine Bagles
Adres: Warschauer strasse 74

Brammikal's Donuts
Adres: Maybachufer 8


UWAGA!
Adresy, które podaje w poście są określane na podstawie lokalizacji zapisanej przez mój telefon, więc numery poszczególnych adresów mogą się trochę różnić, ale na pewno dzięki nim traficie w odpowiednią okolicę.Mam nadzieję, że spodobał Wam się mój mały przewodnik po Kreuzbergu i że uwzględnicie tę dzielnicę w swoich podróżniczych planach, bo naprawdę warto. Już niedługo na blogu pojawi się post z moim planem wycieczki oraz przydatnymi wskazówkami dotyczącymi Berlina.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Bridal blog , Blogger