PERŁOWY ZAWRÓT GŁOWY: Czym są perły ?

Czuje się jakbym była bombardowana z każdej strony perłami ! Nie żebym miała coś przeciwko. Zaczęłam jednak dostrzegać, że ten akcent pojawia się również w modzie ślubnej. Dzisiaj opowiem Wam co nieco o samych perłach, a w następnych postach z tej mini serii pokażę trochę perłowych inspiracji oraz kilka moich pomysłów jak zorganizować PERŁOWE WESELE! 

Photo by averie woodard on Unsplash


Ludzie podziwiają perły od czasów starożytnych. Wierzono nawet, że mają one moc leczniczą. Wtedy były one niezwykle cenne i tylko najbardziej zamożni mogli sobie na nie pozwolić ponieważ są one bardzo rzadkie, a zwłaszcza takie, które można użyć do stworzenia biżuterii. Obecnie powszechnie dostępne są tzw. perły hodowane, bardzo rzadko natomiast spotyka się perły naturalne, czyli takie, które powstały w organizmach mięczaków perłorodnych bez ingerencji człowieka. 


Wyróżnia się dwa rodzaje pereł:Można spotkać 5 kształtów pereł: okrągłe, owalne, w kształcie łezki, półokrągłe i perły barok (czyli inne kształty). Najdroższe perły to te okrągłe, najbardziej zbliżone kształtem do kuli. Z uwagi na to jak cenne są te najpiękniejsze okazy rzadko tworzy się biżuterię srebrną z perłami (UWAGA! Sprawdzajcie autentyczność pereł). Do wyrobów srebrnych stosuje się częściej perły owalne lub półokrągłe. 

Photo by Sweet Ice Cream Photography on Unsplash
Psst! Świetna okazja, żeby wykorzystać perły babci.

Cena pereł rośnie wraz z ich wielkością, połyskiem oraz ich nieskazitelnością. Perły są dziełem natury, więc bardzo często są zanieczyszczone, przebarwione lub są nieregularne. Znalezienie dwóch lub więcej identycznych pereł jest prawie niemożliwe, dlatego długie sznury pereł tej samej wielkości, a nawet para bardzo podobnych kolczyków jest niezwykle cenna. Natomiast kolor pereł nie wpływa znacząco na ich wartość ponieważ jest to cecha, na którą mamy wpływ. Perły mogą być barwione lub odbarwiane do koloru białego. Perły słonowodne są rzadziej barwione.


Photo by Oana Craciun on Unsplash

Bardzo istotnym parametrem, na który należy zwrócić uwagę jest grubość powłoki perły. Perła powstaje  w wyniku mechanizmu obronnego małży na ciało obce, które trafi do muszli. Małża otacza więc ciało obce (pasożyta) masą perłową. Perły z cieńszą powłoką, czyli z większym jądrem, są oczywiście tańsze. Perły słodkowodne zazwyczaj mają grubszą powłokę, gdyż są bezjądrowe, choć obecnie hoduje się już również te z jądrami. Natomiast wszystkie hodowlane perły morskie mają jądro.


Choćbyśmy chcieli, perły niestety nie trwają wiecznie i “starzeją się” (łuszczą, pękają, matowieją…). Średnio podaje się, że perły “żyją” 100-150 lat. Należy o nie dbać ponieważ są one wrażliwe na kwasy, a nawet na pot!


Mam nadzieję, że dowiedzieliście się dzisiaj czegoś ciekawego na temat prawdziwych pereł. Następnym razem w "perłowej serii" skupimy się na perłach jako trendzie w modzie i branży ślubnej. Zapraszam!


Nie chcesz przegapić żadnego postu?

Śledź Bridal blog na social mediach!

Instagram @bridalbloger


Facebook: /bridalblogg


źródła:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Bridal blog , Blogger