Coś niebieskiego, coś starego, coś pożyczonego? Przesądy, tradycje i zwyczaje polskie na ślubach. Część IIZapraszam dzisiaj na kolejną „porcję” tradycji ślubnych, które ma nadzieję Was zaciekawią i może zainspirują?


Powitanie chlebem i solą

Sądzę, że wciąż praktykowaną tradycją jest powitanie Młodej Pary na sali weselnej chlebem i solą, czasami również wódką (czy mniej „po polsku” - szampanem). Goście powinni więc uprzedzić Parę Młodą i na miejscu wesela pojawić się pierwsi. Młodzi następnie powinni pocałować chleb, spróbować go po posoleniu, wypić przygotowany alkohol i następnie rzucić za siebie kieliszki tak, aby stłukły się „na szczęście”. Podczas poszukiwań materiałów do tego wpisu, znalazłam również wersję, że tylko jeden kieliszek zawiera wódkę, drugi natomiast wodę. Ten, komu trafi się wódka - będzie „rządził” w domu. Zwyczaj ten ma również zapewniać, aby Parze Młodej w przyszłym wspólnym życiu nigdy nie zabrakło chleba i soli.


Krojenie tortu weselnego przez Parę Młodą

Jak wskazuje sama nazwa, Młodzi powinni ukroić razem pierwszy kawałek tortu i nakarmić się nim nawzajem. Pewnie nie raz zdarzyło Wam się w tym uczestniczyć i wiecie, że bywa przy tym dużo śmiechu

Ilustracja tortu weselnego w minimalistycznym tropikalnym stylu.


Polonez na weselu

Przed laty, jak pisał sam Adam Mickiewicz, na weselu po pierwszym posiłku, nastawał czas na pierwszy taniec Pary Młodej. Tradycyjnie w polskich domach był to właśnie polonez. Nie każdemu pewnie polonez kojarzy się dobrze..; ), nie jest tańcem zbyt „rozrywkowym” i każdy tańczył go już parę razy w życiu (czasem nawet pod przymusem) ;). Z drugiej strony, to, że chyba każdy z nas miał okazję tańczyć poloneza, uważam za atut tego tańca! Wesele mojej Kuzynki rozpoczęło się właśnie polonezem tańczonym przez wszystkich gości. Każdy go zna, wystarczy ograniczyć się do prostych figur (zrezygnować z przyklękiwania – zwłaszcza w trosce o osoby starsze) i każdy sobie poradzi. Muszę przyznać, że był to wzruszający widok. Zobaczyć jak moja Babcia, patriotka z całego serca, z uśmiechem na twarzy tańczy poloneza wraz ze swoimi dziećmi i wnukami.
Współcześnie Pary Młode prześcigają się w efektach specjalnych i skomplikowaniu choreografii pierwszego tańca: podnoszenia, obroty, dym, konfetti, zespół taneczny.
Należy jednak pamiętać, że najlepszy efekt uzyskacie, gdy dobrze opanujecie choreografię i będzie ona dostosowana do waszych umiejętności. Należy również uważać na bezpieczeństwo – zadbać by konfetti nie było na początku tańca, ani w trakcie, gdyż może być śliskie, jak również łatwopalne, czy toksyczne – może wpaść do jedzenia lub znaleźć się w buzi któregoś z najmłodszych gości ; ). „Zasłona dymna” jest niewątpliwie bardzo efektowna i może pomóc zamaskować nie do końca dopracowane kroki ;)


Podziękowania dla rodziców Pary Młodej

Bardzo popularnym zwyczajem są podziękowania dla rodziców Pary Młodej. Młodzi dziękują wówczas za trud, jaki rodzice włożyli w ich wychowanie, za wszystko czego ich nauczyli. Podziękowania te przyjmują rozmaite formy. Jedna z moich Kuzynek z Mężem zorganizowała zadanie-zabawę dla rodziców w formie ułożenia chronologicznie zdjęć z dzieciństwa Młodych – po ułożeniu zdjęć na odwrocie układał się napis „Dziękujemy”. Druga Kuzynka zaś posłużyła się z Mężem prezentacją ze zdjęciami i muzyką. Często podziękowaniom towarzyszą podarki dla rodziców: albumy ze zdjęciami, ręcznie wykonane prezenty i wiele innych.

Napis "dziękujemy" jako pomysł na podziękowania dla rodziców Pary Młodej.


Oczepiny

Szczerze mówiąc, gdy przeczytałam tradycyjny opis tego obrzędu, przeszły mnie ciarki… Polegał on bowiem na tym, że o północy wyprowadzano Pannę Młodą z wesela do innego pomieszczenia, gdzie zdejmowano jej wianek z głowy, obcinano włosy i nakładano czepiec. Stąd też wzięła się nazwa „oczepiny”. Współcześnie przybrały one łagodniejszą, zabawną formę. Wymyślono mnóstwo zabaw, w których biorą udział Panny będące gośćmi na weselu. Osobiście spotkałam się z: tańcem wokół Pana Młodego, zabawą z plastikowymi kulkami i płachtą, rozpoznawaniem Panny Młodej po kolanie, a Pana Młodego po nosie, konkursami wiedzy o Młodej Parze, tańcem za symboliczną opłatą z Parą Młodą, quizami dla Młodych, w których odpowiadają na pytania o ich związek, pokazując odpowiednie odpowiedzi (np. ona, on, oboje) i sprawdzana jest zgodność odpowiedzi i oczywiście łapaniem przez panny i kawalerów obecnych na weselu welonu/bukietu i muszki/krawatu – następnie dobrana w ten sposób para „szczęśliwców”, którzy według przesądu jako kolejni staną na ślubnym kobiercu, powinna ze sobą zatańczyć.

Zmiana sukienki o północy

Nie udało mi się znaleźć pochodzenia tego zwyczaju i wiele Panien Młodych odchodzi od niego, lecz wciąż czasami Panie decydują się na zmianę sukni na wygodniejszą, czy bardziej efektowną.

Ślub w miesiącach z literą „r”

Jest to znany i popularny przesąd. Sezonem ślubnym nazywamy miesiące „ciepłe”, czyli letnio-wiosenne oraz początek jesieni. Większość z tych miesięcy rzeczywiście zawiera w nazwie literę „r”. Wyczytałam również na przykład, że maj jest miesiącem kochanków i powinno się unikać planowania ślubu na ten miesiąc….czy w to wierzyć ?...

Panna Młoda nie powinna szyć własnej kreacji

Przesąd ten mówi, że nawet wybitna krawcowa nie powinna szyć własnej sukni ślubnej, gdyż rzekomo przynosi to pecha. Jeśli jednak jest to Wasze marzenie i wiecie, że staniecie na wysokości zadania, to czemu nie? Trafiłam kiedyś na YouTube na tutorial, jak uszyć suknię, którą autorka założyła na własny ślub. Prowadzi ona kanał o szyciu, jest więc profesjonalistką, a miała z szyciem sukni nie lada problem. Opowiadała, że wielokrotnie wszystko pruła i zaczynała od nowa. Zatem - jeśli się na to zdecydujecie, uzbrójcie się w cierpliwość ;)

Ilustracja przedstawiająca nożyczki i igłę do szycia.
Jeśli podoba Wam się wplecenie takich zwyczajów do Waszego ślubu, czy wesela zachęcam, abyście zapytali Swoich Prababć, Babć i Mam, jakie zwyczaje i tradycje są lub były w przeszłości kultywowane w Waszym regionie, czy w Waszej rodzinie. A jeśli któryś z wymienionych przeze mnie Wam się spodobał to korzystajcie śmiało!
Chętnie poznam Wasze rodzinne tradycje ślubne.Bibliografia:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Bridal blog , Blogger