Say Yes to Madeira: Jak zorganizować ślub na Maderze?Marzy Wam się ślub za granica ? Nie wiecie jak się za to zabrać ? Dzisiaj razem z Panią Edytą z bloga Say Yes to Madeira postaram się przybliżyć Wam jak wygląda organizacja ślubu na wspaniałej portugalskiej wyspie leżącej na Oceanie Atlantyckim - Maderze.


Zdjęcia autorstwa/ Photos by: The Memory Shop


Jak zaczęła się Pani pasja tą wyspą i całym regionem ? Jak zrodził się pomysł na takiego bloga?


W Maderze zakochałam się po uszy, jest to naprawdę przepiękna wyspa. Idealnie swojska, ale i egzotyczna zarazem. Nie mieszkamy tam w tym momencie, ale mamy tam kilku członków rodziny i znajomych, więc latamy tam regularnie.


To tam, w 2017 roku, powiedzieliśmy sobie sakramentalne „tak”. Po całej naszej wakacyjno-ślubnej przygodzie, wróciłam do domu cała rozemocjonowana.. Było tak fajnie... Był to jeden z najlepszych tygodni mojego życia, po którym zostały tylko wspomnienia i bajeczne zdjęcia... Skoro dla mnie nie powtórzy się nic takiego już nigdy więcej, pomyślałam, że fajnym pomysłem byłaby promocja Madery i pomoc innym w zorganizowaniu takiej samej przygody ślubnej.. Bo ślub za granicą to nie tylko jeden wieczór, który minie szybko. Wyjazd ślubny, na Maderę czy gdziekolwiek indziej, przeistacza się automatycznie w wakacje ślubne, które trwają kilka dni, a nawet tydzień.. I są to naprawdę niezapomniane chwile spędzone z najbliższymi w przepięknym miejscu.

Wciąż mam wiele kontaktów na wyspie, cenników, mogę polecić ciekawe opcje, zainspirować, doradzić... Nie znalazłam innego bloga o ślubach na Maderze, a szkoda byłoby się tą wiedzą nie podzielić. Współpracuję też z jedną z najbardziej polecanych konsultantek w tym rejonie, dlatego spokojnie można wysłać do mnie zapytania, jeśli jest się zainteresowanym ślubem na Maderze. Cieszy mnie bardzo, że odkąd istnieje moja strona (niecałe 6 miesięcy) pomogłam już kilku polskim parom.

Zdjęcia autorstwa/ Photos by: The Memory Shop


Skąd pomysł na śluby na Maderze ? Często Młode Pary wybierają tę wyspę na miejsce ślubu?


Tak, wyspa staje się coraz popularniejsza, zwłaszcza wśród Europejczyków, choć niedawno konsultantka przyjęła na przykład także zgłoszenie na wielkie i bogate hinduskie wesele z budżetem, o którym większość z nas mogłaby pomarzyć.

Madera oferuje wszystko to, czego często pary szukają: Dobrą pogodę, łatwość w załatwieniu formalności, piękne i różnorodne lokalizacje, bez potrzeby rezerwowania ich lata wcześniej, a wszystko to nie aż tak daleko od domu i często za taką samą cenę jak w zwykłym, przeciętnym domu weselnym w Polsce...


Zdjęcia autorstwa/ Photos by: The Memory Shop


Jakie są najpopularniejsze miejsca na ceremonię ślubną na Maderze?


Jakie są najpopularniejsze miejsca na ceremonię ślubną na Maderze? Jest pewien trend.. Pary zainteresowane ślubem w plenerze z małą grupą najbliższych zwykle pytają o „wygodne” miejsca-ślub w hotelu nad brzegiem oceanu lub ślub w pięknym egzotycznym ogrodzie.. Czasami także o ślub na plaży. Natomiast pary, które przylatują na szalony ślub na wyjeździe same lub tylko z parą świadków, często pytają też o wysokie góry lub jacht. Dla wszystkich ich znajdzie się na Maderze lub Porto Santo odpowiednie miejsce na ceremonię. 

Moim planem na przyszłość strony jest właśnie prezentacja różnych miejsc i form ślubu na Maderze, tak aby mój blog był najlepszą bazą pełną inspiracji. Podczas mojej następnej wizyty w grudniu odwiedzę, uzbrojona w aparat, na przykład hotel z przepięknym widokiem na Dolinę Zakonnic, popularny hotel w Calheta z pięknym tarasem na dachu, oraz najnowszy i najbardziej luksusowy hotel na Maderze – Savoy Palace – którego otwarcie jest planowane na wiosnę 2019r. Zainteresowanych zapraszam więc na mój blog po Nowym Roku, kiedy to stopniowo będę dodawała prezentacje tych miejsc.


Majestatyczne góry Madery, mgła i romantyczna sesja zdjęciowa
Zdjęcia autorstwa/ Photos by: The Memory Shop


Jak wygląda kwestia finansowa: Madera jest drogą wyspą? Zorganizowanie tam ślubu będzie dużo droższe niż w Polsce ? Ile kosztuje ślub na plaży?


Jeśli pominiemy ceny biletów lotniczych lub połączymy ślub z wakacjami, to wesele na Maderze może wynieść nas tyle samo co w Polsce. Ceny obiadu weselnego za osobę, za ślub w pięknym miejscu z widokiem, można porównać z cenami za menu weselne w zwykłej sali w przeciętnym domu weselnym w Polsce. Myślę, że ceny w hotelach na Maderze są w takich samych przedziałach jak w Polsce, i zdecydowanie bez porównania niższe od cen wesel w jakiejś popularnej lokalizacji w Europie Zachodniej.

Ślub na plaży w Porto Santo jest też zaskakująco tani. Ceny bufetu, zaczynają się od ok. 28euro/120zł za osobę, a obiad z sześciu dań możliwy jest już od około 30euro/125zł. Więcej o tym znaleźć można w moim poście „Ile kosztuje ślub na plaży?”


Zdjęcia autorstwa/ Photos by: The Memory Shop


Skoro jesteśmy przy regionalnych produktach to czym charakteryzuje się kuchnia z tego regionu ? Czego możemy się spodziewać jako proponowane potrawy na przyjęcie po ślubie?


Same pyszności. Madera to raj dla fanów potraw mięsnych i owoców morza. Ma Maderze jest dużo przepysznych dań lokalnych (lapas, espetada, espada), ale są one zbyt mało eleganckie na podanie ich na weselu. Podczas wesel, hotele zwykle serwują nieco wykwintniejsza dania, głównie z ryb i owoców morza, na przykład duszone przegrzebki (małże św. Jakuba). Madera słynie też z egzotycznych owoców i jest też z pysznych napoi alkoholowych tj. słynne wino Madera, likiery i Poncha.


Zdjęcia autorstwa/ Photos by: The Memory Shop


Czytałam, że Madera leży w klimacie subtropikalnym, co oznacza, że okrągły rok panuje tam temperatura wiosenno-letnia. Jaka jest Pani zdaniem najlepsza pora na ślub lub po prostu wakacje na Maderze ? Czy poza sezonem jest taniej ?


Na pewno tańsze są hotele i bilety. Pogoda przyjemna jest tam raczej cały rok. Gdy lecimy na Maderę w okolicach świąt Bożego Narodzenia, podczas dnia możemy się opalać i chodzić w krótkim rękawku, jednak nocą potrzebujemy już swetra lub lekkiej kurtki. Czasem pogoda się pogarsza na dzień czy dwa, wtedy potrzebujemy ciepłych ubrań. Pogody nigdy jednak nie można zagwarantować w stu procentach, ale zdecydowanie pogoda na Maderze jest zwykle bardzo dobra.

Latem jest pięknie, ale dla niektórych trochę za gorąco. Panie w krótkich sukienkach ślubnych będą przeszczęśliwe, ale mężczyźni w garniturach i fotograf nie będą już raczej tak zadowoleni.
My braliśmy ślub w październiku, bo to był jedyny termin, który pasował mojej rodzinie. Wiedzieliśmy, że to ryzykowny miesiąc, ale niestety nie chcieliśmy odkładać ślubu na kolejny rok. I niestety nie było aż tak idealnie, jak to wymarzyłam. Wszystkie dni naszego pobytu były piękne i słoneczne, a w dzień ślubu jak na złość niebo było nieco zachmurzone. Nie padał jednak deszcz i nie było absolutnie zimno. Gdybym mogła, swój ślub organizowałabym latem lub najpóźniej we wrześniu.


Zdjęcia autorstwa/ Photos by: The Memory Shop


Czy Madera jest przyjazna “językowo” dla turystów? Dogadamy się tam bez problemu po angielsku?


Tak, zdecydowanie. Zwłaszcza jeśli chodzi o nowe firmy z branży turystycznej i ślubnej, np. fotografów ślubnych. Zawsze znajdzie się ktoś, kto nam pomoże. Nawet jeśli mówimy po angielsku słabo, ślub jest możliwy. Angielski przydaje się do komunikacji z konsultantką podczas przygotowań, ale na ślub można już wynająć polskiego tłumacza.

Niesamowity most na Maderze. Sesja ślubna.
Zdjęcia autorstwa/ Photos by: The Memory Shop

Jak wygląda kwestia prawna. Czy ślub zawarty przez Polaków na Maderze będzie ważny w Polsce ? W jakim języku może być przeprowadzany ślub?


Oczywiście, inaczej wszystko to nie miałoby najmniejszego sensu. Na Maderze dostaniemy akt zawarcia małżeństwa w wersji oryginalnej i na druku międzynarodowym. Z tym musimy udać się do polskiego urzędu stanu cywilnego i poprosić o wpisanie ślubu do aktu urodzenia i certyfikat małżeństwa.

W naszym przypadku, ani ja, ani mąż nie mieszkamy w kraju, z którego pochodzimy, musieliśmy więc dokupić jeden zestaw oryginałów i rozesłać je do swoich konsulatów, oraz jeden zostawić w gminie w Holandii. Ja załatwiałam swoje formalności w konsulacie w Hadze i muszę przyznać, nie spodziewałam się, że będzie to takie proste. Oczywiście trochę mnie to kosztowało, ale najpierw przez konsulat załatwiłam wpisanie ślubu do mojego aktu urodzenia, potem zmianę nazwiska i nowy paszport. Wydaje mi się, że osoby mieszkające w Polsce załatwią takie sprawy szybciej i taniej.

Co do ceremonii: Jeśli nie mówimy po portugalsku, ceremonia przeprowadzana jest przez urzędnika z portugalskiego urzędu stanu cywilnego, oraz polskiego lub angielskiego tłumacza. W przypadku osób mówiących po angielsku konsultantka ślubna sama potrafi spełnić tę funkcję. Jeśli nie mówimy w żadnym języku obcym, lub dla komfortu naszych gości, konsultantka może nam zorganizować polskiego tłumacza.

Zdjęcia autorstwa/ Photos by: The Memory Shop

Rozumiem, że ślub na Maderze dotyczy raczej ślubów cywilnych ponieważ zawarcie ślubu kościelnego w obcym nam języku może być problematyczne?


Załatwienie ślubu cywilnego na Maderze możliwe jest nawet z jedynie tygodniowym wyprzedzeniem, (w nagłych przypadkach nawet szybciej) z pomocą konsultantki jest to bardzo proste. Śluby kościelne osób z zagranicy na Maderze rzadkością, konsultantka nie załatwia takich często.

Śluby kościelne wymagają więcej przygotowań, jednak nie są niemożliwe. Problemem jest raczej język oraz to, że nawet przy ślubie kościelnym, jako cudzoziemcy, najpierw będziemy musieli wziąć ślub cywilny w urzędzie. Jest to więc też droższa opcja. Zwykle do załatwienia ślubu kościelnego wystarczą podstawowe dokumenty potwierdzające należność do kościoła i chrzest, przetłumaczone na portugalski, oraz pozytywna rozmowa, tzw. „pogadanka przedmałżeńska” z księdzem kilka dni przed ślubem. Myślę, że warto skontaktować się z tym przypadku z konsultantką, bo może to zależeć od naszej sytuacji.

Droga tuż nad brzegiem morza. Młoda Para - sesja ślubna.
Zdjęcia autorstwa/ Photos by: The Memory Shop


Jeżeli decydujemy się na ślub za granica to narażamy gości na koszty przelotu i noclegu. Czy powinniśmy pokryć te koszty? Czy nie jest to konieczne ?


Niestety, wydaje mi się, że mało których narzeczonych byłoby na to stać, by opłacić wszystko wszystkim. Patrząc na to z innej strony: Jeśli ślub odbywa się w Polsce, w Szczecinie, a goście przyjeżdżają z południa Polski, Para młoda raczej nie zbiera rachunków za paliwo, żeby zwrócić wszystkim koszta.

W przypadku ślubu na wyjeździe są raczej inne zasady i jeśli młodzi nie są milionerami, myślę, że nikt nie oczekuje opłacenia przelotu, wesela całego pobytu. Trzeba pamiętać, że goście nie przylatują na jeden wieczór. Prawie wszyscy korzystają z okazji i organizują sobie wakacje lub miniwakacje około dnia wesela, zostają często 5-7 dni, a nawet dłużej. Dlatego nie wydaje mi się, że para młoda powinna płacić wszystkim gościom za przelot i całe wakacje.

Wszystko jest oczywiście do uzgodnienia z gośćmi i zależne od tego, na co nas stać. Myślę, że rodzicom, dziadkom i najbliższym trzeba opłacić lub przynajmniej pomóc opłacić wyjazd choć częściowo, jeśli dla nich taki koszt jest problemem. Sama chciałam opłacić przelot i tygodniowy pobyt najbliższej rodzinie, ale rodzice i brat tego nie zaakceptowali. Ostatecznie zapłaciłam tylko częściowo za moją siostrzenicę.

Przepiękny ślub we dwoje na szczycie góry wśród chmur. Madera.
Zdjęcia autorstwa/ Photos by: The Memory Shop


Z pozostałymi gośćmi umówiliśmy się następująco: sami opłacają bilety i zakwaterowanie, tam, gdzie się im się najbardziej podoba, w zamian za brak jakichkolwiek prezentów. Kilka osób z takiego wyjścia skorzystało. Większość gości zatrzymała się w mieszkaniach z Airbnb, hotele ze zniżką też były dla nich mało interesujące, każdy miał inne plany co do wyspy, więc grupowe załatwienie pobytu nie było potrzebne.

Niedawno byliśmy na ślubie znajomych w Wenecji. My także połączyliśmy wesele z małym wypadem do Włoch i sami pokryliśmy koszt biletów, wydaje się to dla nas oczywiste.


Łódź u wybrzeży Madery.
Zdjęcia autorstwa/ Photos by: The Memory Shop

Mam nadzieję, że zaciekawiła Was ta rozmowa i przepiękne widoki i rozważycie ślub, rocznicę, odnowienie przysięgi małżeńskiej lub podróż poślubną na Maderze.
Po więcej informacji praktycznych, zdjęć, inspiracji ślubnych i przedstawień lokali na ślub lub po kontakt z konsultantką, zapraszam Was na bloga Pani Edyty

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Bridal blog , Blogger