Jak zorganizować ekologiczny ślub ? cz. II


Dzisiaj chciałabym zaprosić Was na drugą część wpisu o ekologicznym ślubie. Tym razem omówimy kolejne elementy takie jak: podróż poślubna, suknia ślubna, transport, jedzenie, napoje oraz inne. 
Zapraszam do czytania i komentowania :)

Zdjęcia: unframe

6)Ozdoby, dekoracje
Myślę, że najlepszych rozwiązaniem w tej kwestii (Pani Zuzanna się pewnie ze mną zgodzi) są ozdoby DIY. Oczywiście wykonane z materiałów biodegradowalnych.

Materiały poligraficzne i większość dekoracji byłam zmuszona wykonać sama, ponieważ nie było na rynku ślubnym firmy, która specjalizowała się w artykułach ekologicznych. Sama zrobiłam zaproszenia, winietki, menu, plan stołów i inne, które wykonane zostały z papierów ekologicznych, a po weselu trafiły do recyklingu. Z pomocą mojego Taty wykonaliśmy też dekoracje drewniane (łuk ślubny, drogowskaz, podstawki pod menu), które po przyjęciu zostawiliśmy w sali weselnej i wciąż służą innym Parom Młodym. Zamiast kompozycji kwiatowych na gąbce florystycznej zdecydowaliśmy się na kwiaty cięte, które wstawiliśmy do buteleczek i starych słoików znalezionych na strychu.”~Zuzanna

Papeteria ślubna (menu, plan dnia, plan stołów) wykonane przez paperplant.
Papeteria/dekoracje: paperplant

Mam dla Was również kilka pomysłów:
-wykorzystajcie owoce: jabłka, cytryny i inne. Mogą być dopasowane do Waszego koloru przewodniego i posłużyć jako winietki dla gości czy wzbogacić/zastąpić kompozycje kwiatowe na stołach :)
-kwiaty doniczkowe – zamiast ciętych kwiatów, które dość szybko zmarnieją możecie kupić kwiaty, które później zabierzecie do domu lub zasadzicie w ogrodzie,
-zamiast kupować kwiaty – pozbierajcie je na łące.
Oczywiście brzmi to pięknie, ale musicie dobrze to rozegrać logistycznie. Poprosić kogoś, aby to dla Was zrobił, najlepiej w dniu ślubu w pobliżu miejsca gdzie się on odbywa, aby nie więdły przed weselem :)
-siano, snopy siana mogą posłużyć za ciekawą dekorację, można zbudować z nich ścianę za parą młoda jak i wykorzystać jako miejsca siedzące dla gości po przykryciu kocami.
Pani Zuzanna zwróciła również uwagę na to, że często sale weselne mają do dyspozycji ozdoby wielokrotnego użytku. Dzięki temu możemy zaoszczędzić trochę pieniędzy jak również nie zmarnujemy kolejnych materiałów na nowe ozdoby.

Ślub cywilny w plenerze z dekoracjami od paperplant. Zdjęcia unframe.
Dekoracje: paperplant

7)Wieczór panieński/kawalerski
Tu zwracam się do potencjalnych i przyszłych świadkowych/świadków. Jeżeli Wasza Panna Młoda jest zapaloną ekolożką pomyślcie o wyjeździe do gospodarstwa agroturystycznego. Znajdziecie tam mnóstwo atrakcji blisko natury. Może nauczycie się piec chleb czy robić konfiturę. Doić krowę i ubijać masło niczym prawdziwe słowianki ;) Na pewno byłoby przy tym dużo śmiechu. Z bardziej męskich zajęć proponuje survival w lesie.

8)Podróż poślubna
Jeżeli oboje uwielbiacie naturę, a może szukacie idealnego pomysłu na prezent dla Pary Młodej, chcecie zaoszczędzić na emisji CO2, czyli na locie samolotem czy długiej podróży autem znajdźcie stosunkowo blisko ciche spokojne pro-eko miejsce gdzie wyciszycie się w zgodzie z naturą.

Jak znaleźć takie miejsce?

Polecam Wam Farmbnb.com[link]. Znajdziecie tam „niedalekie, zapomniane i nieoczywiste, otaczające nas cuda.”
Wszystkie obiekty (na naszej stronie) łączą wspólne cechy: otaczająca cisza i spokój, nastawienie na ekologiczne czerpanie z zasobów naturalnych, zatroskanie o piękno natury, przyjazna, domowa atmosfera oraz dobra, domowa, regionalna kuchnia.”
Jak piszą dalej na swojej stronie nawet posiłki serwowane przez gospodarzy są wyrobami własnymi, regionalnymi i często pochodzą z upraw ekologicznych. Mam nadzieję, że ten opis zachęcił Was tak jak mnie.

Farmbnb - strona do wyszukiwanie nocelegów -miejsc na wypoczynek w zgodzie i blisko natury.


Miejsce takiego wyjazdu możecie wybrać na podstawie aktywności jakie chcielibyście wykonywać podczas odpoczynku lub na podstawie lokalizacji.
Takie miejsce może być nie tylko dobrym źródłem wyciszenia i relaksu po okresie stresujących przygotowań ślubnych, ale może właśnie tam mógłby odbyć się Wasz ślub?
Blisko natury, na świeżym powietrzu z jedzeniem z ekologicznych upraw.
Upewnijcie się jednak czy wybrane przez Was miejsce jest do tego przystosowane i czy nie będziecie zaburzać spokojnego wypoczynku innym gościom. Najlepiej porozmawiajcie z gospodarzem!

9) Oszczędzamy… CO2
Wracając do ograniczenia emisji dwutlenku węgla Wasi goście jadąc na Wasze wesele mogą wyemitować go dość sporo. Zadbajcie więc, aby miejsce ślubu/wesela było niezbyt oddalone od miejsca zamieszkania gości (najlepiej jak największej ich liczby). Jeśli okaże się to niewykonalne możecie również zorganizować dla nich wspólny transport autokarem (rozwiążecie również w ten sposób problem odwożenia gości do domu – każdy będzie mógł wypić Wasze zdrowie :). Jeżeli transport autokarowy nie znajdzie zastosowania - zachęćcie, aby goście mieszkający blisko siebie porozumieli się i pojechali w jak najwięcej osób jednym autem.
Możecie również ograniczyć po prostu liczbę gości – mniej emisji CO2 i mniej wyprodukowanych śmieci. Nie popadajmy jednak w skrajności – w tak ważnym dniu powinniście mieć przy sobie wszystkie osoby najbliższe Waszym sercom. :)

10)Transport dla Pary Młodej
Wśród propozycji znalezionych w internecie widziałam:
-spacerek,
-auto z napędem hybrydowym,
-jazdę konną, bryczką, powozem,
-jazda na rowerze,
Ta ostatnia aczkolwiek ciekawa, może być ciężka do zrealizowania w suknie ślubnej czy garniturze, ale jeśli rowery są Waszą pasją i przećwiczycie to - to będzie świetnie :D.

Rysunek Pary Młodej na rowerze.


11)Jedzenie i napoje
Często trafiłam na porady by korzystać tylko z lokalnych produktów – nie sprowadzanych z zagranicy lub pozyskiwanych bez poszanowania praw człowieka. Obecnie jest wiele firm z ekologicznym, zdrowym kateringiem, możecie skorzystać z ich usług lub jeśli przyjęcie jest niewielkie zaangażujcie rodzinę w gotowanie, a może chociaż w pieczenie ciast. Jest to dobry sposób na oszczędność, jak i będziecie mieli pewność, że zostały wykorzystane odpowiednie produkty :) Zadbajcie również o osoby, które są na diecie wegańskiej lub wegetariańskiej i przygotujcie dla nich odpowiednie warianty posiłków.
Najważniejszą kwestią jeśli chodzi o jedzenie są resztki. Podczas wesela jest ich pełno. Zazwyczaj zamawiamy zbyt dużo jedzenia i później zostajemy z nim po uroczystości. Zorientujcie się czy w waszej okolicy jest ktoś potrzebujący albo punkt, do którego możecie zanieść nadmiar jedzenia.
Na naszym przyjęciu serwowaliśmy wodę w karafkach, lemoniadę w słojach oraz napoje gazowane w zwrotnych butelkach szklanych, dzięki czemu uniknęliśmy produkcji ogromnych ilości plastiku.’ ~Zuzanna


Bar z napojami ze słojów na wesele ekologiczne - oszczędność plastiku.

Pamiętajcie, aby po weselu dopilnować posegregowania śmieci. :)

12)Kosmetyki ekologiczne
Jeśli używacie tylko kosmetyków ekologicznych to prawdopodobnie myślicie, że będziecie musiały ślubny makijaż wykonać same. Jeśli jednak tego dnia chciałybyście skorzystać z usług profesjonalisty wystarczy poszperać w internecie, popytać, a może kogoś znajdziecie. Ja po dosłownie chwili wyszukiwań trafiłam na kilka Make-up Artystek oferujących makijaż ekologiczny. :)

13)Niespodzianka
Na koniec mam dla Was pewną propozycję - mój pomysł na atrakcję dla gości weselnych. Jeżeli zdecydujecie się zorganizować wesele we własnym ogrodzie lub ogrodzie swoich rodziców kupcie sadzonki kwiatów, drzew i zasadźcie je razem z gośćmi! Niech każdy ma swoją mała roślinkę (każda para, rodzina) z drewnianą tabliczką z inicjałami, czy imieniem i nazwiskiem przewiązana do gałązki. Dzięki temu po jakimś czasie spojrzycie na wspaniały, dorodny ogród zasadzony przez Waszych bliskich wspólnie z Wami w ten Jedyny Dzień!
Wersja mniejsza – jako symbol założenia przez Was rodziny – zawarcia związku małżeńskiego, zasadźcie we dwoje drzewo, które później będziecie podziwiać przez lata.
Przygotujcie odzież na zmianę lub jakieś folie ochronne na eleganckie stroje i do dzieła!

Rysunek drzewka w doniczce.
Chciałabym serdecznie podziękować Pani Zuzannie Wojciechowskiej-Niżnik za pomoc merytoryczną, rady i przesłane zdjęcia. Jeszcze raz zapraszam Was serdecznie po ekologiczne produkty ślubne wykonane przez paperplant.pl[link].
Dziękuję również innym osobom, które użyczyły mi swoje materiały do stworzenia tego wpisu: Farmbnb.com, Pani Marta Trojanowska z Suknie Boho.
Mam nadzieję, że ten wpis pokazał Wam, że eko ślub jest czymś wykonalnym i nie musi być niebotycznie drogi. A tym z Was, którzy na co dzień nie interesują się ekologią dał trochę do myślenia i może zainspirował do wprowadzenia nieco ekologicznego podejścia na Wasz ślub.
Chętnie poznam Wasze zdania na ten temat ! Piszcie w komentarzach :)ŹRÓDŁA:
http://ulicaekologiczna.pl/moda/green-wedding-czyli-jak-zorganizowac-ekologiczne-wesele
https://www.slubnaglowie.pl/inspiracje/artykul/siedem-przykazan-ekologicznego-wesela-1
http://www.yaacool-eko.pl/index.php?article=3089
https://www.targislubne.pl/sn/slub-i-wesele-w-stylu-eko
http://www.ekologia.pl/kobieta/moda/ekologiczny-slub-ekologiczne-wesele-ekologiczna-para-mloda,12924,1.html
http://polki.pl/slub-i-wesele/organizacja-i-formalnosci,trendy-slubne-wesele-ekologiczne,10053889,artykul.html

1 komentarz:

Copyright © 2016 Bridal blog , Blogger