Jak zorganizować ekologiczny ślub? Poradnik cz. I


EKO, BIO to jedne z popularniejszych przedrostków zwracających uwagę na półkach z żywnością i nie tylko. Można się kłocić czy jest w tym więcej chwytu marketingowego czy chęci polepszenia jakości produktów i ochrony środowiska. Dzisiaj chciałabym zwrócić się do tych z Was, którzy naprawdę przejmują się losami środowiska i jego ochroną lub chcieliby zacząć żyć bardziej eko. Szukając informacji do tego artykułu zauważyłam, że myli się często pojęcia ślubu rustykalnego, boho, wiejskiego, folkowego czy takiego po prostu w obecności natury ze ślubem ekologicznym. Sama ceremonia czy wesele na łonie natury nie sprawi, że nasz ślub stanie się ekologiczny, a nawet może wywołać więcej szkód niż pożytku (zbyt głośna muzyka – straszy i stresuje zwierzęta, śmieci rozrzucone na trawie, rozlany alkohol wsiąkający w glebę itd.). Przyznaję, że jestem laikiem w sprawach ekologicznych, sięgnęłam więc po pomoc portali ekologicznych jak i osób, którym ekologia towarzyszy na co dzień – nawet w dniu ślubu. Pani Zuzanna Wojciechowska-Niżnik autorka ekologicznej papeterii ślubnej http://paperplant.pl Pani Zuzanna sama niedawno wychodziła za mąż i jak mówiła, starała się aby był jak najbardziej ekologiczny.


Zdjęcie nocne podczas wesela na świeżym powietrzu.
Zdjęcia: http://unframe.pl/
'Chciałabym przede wszystkim zaznaczyć, że styl rustykalny czy boho nie ma sam w sobie nic wspólnego z ekologią, to tylko kwestia pewnej estetyki. Równie dobrze można zorganizować ekologiczne wesele w stylu glamour w pałacu. Dlatego też za namową bliskich i przyjaciół zdecydowałam się założyć własną działalność, w ramach której oferujemy ręcznie wykonane ekologiczne zaproszenia i dodatki ślubne oraz artykuły dekoracyjne do wypożyczenia, a także doradzamy jak zorganizować eko ślub i wesele.

Jeśli chodzi o ekologiczne podejście do organizacji ślubu i wesela to pierwszą rzeczą jaką trzeba sobie uświadomić jest to, że nie ma chyba wydarzenia bardziej nastawionego na jednorazowość niż "ten najważniejszy dzień w życiu". Takie jest też założenie producentów ślubnych akcesoriów i dodatków - mają posłużyć raz, a potem wylądować na wysypisku lub w kartonie na strychu.

Z drugiej strony branża ślubna jak żadna inna promuje konsumpcjonizm i namawia do zakupu ogromnej ilości tak właściwie do niczego niepotrzebnych artykułów.
Ekologiczne podejście do ślubu (a w zasadzie do wszystkiego) w pierwszej kolejności polega na rezygnacji z rzeczy niepotrzebnych lub szkodliwych dla środowiska, a dopiero w drugiej na wyborze odpowiednich artykułów/dostawców. Organizując moje wesele kierowałam się przede wszystkim tą pierwszą regułą, nie było więc takich atrakcji, jak sztuczne ognie, białe gołębie, tuby strzelające syntetycznym confetti i tym podobne." ~Zuzanna

Przystrojona sala weselna.
Zdjęcia: http://unframe.pl/
Chciałabym przedstawić Wam rozwiązania i pomysły znalezione w internecie, podesłane przez Panią Zuzannę lub wymyślone przeze mnie.

1) Zaproszenia, papeterie ślubne

Jak wiadomo jedna z oczywistych kwestii jest marnowanie papieru. Zaproszenia są konieczne, nie jesteśmy raczej w stanie odwiedzić każdego z gości w domu, ani nie oczekujmy, że przy rozmowie przez telefon goście zapamiętają wszystkie informacje jak choćby datę naszego ślubu. Jednak większość tych zaproszeń wyląduje prędzej czy później w śmietniku – mogą być piękną pamiątką, ale nie każdy ma tyle miejsca i jest na tyle sentymentalny by trzymać zaproszenia na ślub każdej z przyjaciółek/koleżanek czy kuzynek.
Zachęcam Was więc do rozważenia dwóch wyjść:

 • Papeteria wykonana na papierze ekologicznym

  I tu znów oddaje głos Pani Zuzannie, która za się na tym najlepiej:
  "Nasze zaproszenia wytwarzane są ręcznie z najwyższej jakości papierów ekologicznych wyprodukowanych z zachowaniem ścisłych norm ochrony środowiska z materiałów pochodzących z recyclingu. Nie korzystamy z syntetycznych dodatków takich, jak np. satynowe wstążki i brokat. Zastępujemy je tasiemkami z pochodzącego z odzysku naturalnego jedwabiu sari oraz lnianymi i bawełnianymi sznureczkami. Kiedy nasze produkty przestaną już spełniać swoją funkcję mogą zostać w całości poddane recyklingowi.
  Aby wyjść na naprzeciw konsumpcjonizmowi i marnotrawstwu chcemy w przyszłości rozwinąć sekcję z dekoracjami do wypożyczenia, które będą mogły być do nas zwrócone przez co znajdą wielokrotne zastosowanie. Na razie skupiamy się jednak na ekologicznej papeterii ślubnej i dodatkach weselnych." ~Zuzanna

Różowa papeteria wykonana z papieru ekologicznego przez paperplant.

Papeteria wykonana z papieru ekologicznego przez paperplant.

 • Zaproszenia elektronicze

  W obecnych czasach wszystko dzieje się za pośrednictwem internetu. Czemu by nie wysłać zaproszeń przez internet? Byłaby to ogromna oszczędność papieru. Możecie poprosić grafika, aby przygotował dla Was projekt zaproszeń w formie elektronicznej, a następnie roześlecie je za pomocą e-maili. Można również stworzyć wydarzenie na Facebooku lub zamkniętą grupę dla gości. Moja kuzynka oprócz tradycyjnych zaproszeń stworzyła takie wydarzenie dzięki temu wiadomość o ich ślubie dotarła do dawnych znajomych z całego świata! Którzy przyjechali żeby zrobić im niespodziankę i towarzyszyć w tym dniu chociaż w kościele podczas ceremonii.
  Pewnie od razu pomyśleliście, a co z babcią czy ciocią która nie wie co to Facebook, a z komputera korzysta tylko w obecności wnuczka ;) Otóż polecam wysłać takim osobom kilka zaproszeń wyżej wspomnianych. „Zaoszczędzicie” przynajmniej na dalszej rodzinie, czy znajomych.
  Jeszcze jedna kwestia: Osobiście gdybym dostała zaproszenie na ślub mailem  z początku mogłabym poczuć się lekko urażona lub niedoceniona, że nie chciało się Młodej Parze wydać na mnie tych kilku złotych. Zachęcam więc w przypadku zaproszeń rozsyłanych elektroniczną pocztą zaznaczyć, że dbanie o środowisko jest dla Was ważne w związku z czym zaproszenie nie zostało stworzone na papierze itd.. :) Może to dość skrajna opcja i ciężko jest się powstrzymać przed kupnem takich cudowności jak robi m.in. Pani Zuzanna, ale chciałam Was przedstawić wszystkie możliwości :).

2)Upominki dla gości

Popularne ostatnio stały się małe prezenciki – pamiątki dla gości weselnych. Mam dla Was kilka eko-propozycji:
-sadzonki roślinek (np. sukulenty – bardzo łatwo je „rozmnożyć” ponieważ każdy listek może wyhodować własne korzenie i stać się nową sadzonką. (ok. 3zł za sztukę sadzonki). Goście nie wyrzucą takiego prezentu, a będą wręcz go pięlegnować.
-mini słoiczki miodu lub konfitury zrobionej przez Waszą babcię/mamę lub kupione ze sprawdzonego eko-źródła.
-możecie również wykonać coś własnoręcznie wykorzystując materiały podlegające recyklingowi (Chętnie poznam Wasze pomysły :)).


Mini słoiczek z konfiturą, ozdobiony wstążką odzyskaną z ubrań i serwetką. Dajcie znać czy chcielibyście zobaczyć taki 
DIY krok po kroku na blogu :)


3)Suknia ślubna

Rynek jest przesycony sukniami ślubnymi dlaczego więc nie wykorzystać czyjejś sukni i ją lekko przerobić zamiast kupować/szyć nową?
Wiele Panien Młodych sprzedaje swoje suknie po ślubie, niektóre salony oferują suknie używane – możemy zwrócić suknię po ślubie do salonu i może zostanie ona wykorzystana ponownie przez kogoś innego. Jeśli chciałybyście jednak swoją własną niepowtarzalną suknię polecam Wam współpracę z Panią Martą Trojanowską z Suknie Boho[link]. Pani Marta szyje suknie na ciele klientki w 1 dzień praktycznie ze wszystkiego nawet z materiałów z lumpeksu: obrusy, firanki itd. W ten sposób uzyskacie niepowtarzalną suknię wykonaną z materiałów z odzysku.
Oczywiście jeśli Was na to stać to możecie użyć materiałów ekologicznych takich jak: len, jedwab czy satyna.

 Suknia wykonana z firanki :)

Suknia wykonana z obrusa :)
Suknie pokazane powyżej są indywidualnymi projektami, które dzięki wykorzystaniu takich materiałów są absolutnie niepowtarzalne.4)Jedną ze spraw, na którą zwróciła moja uwagę Pani Zuzanna są obrączki.

Wydobycie złota jest bardzo nieetyczne i szkodliwe dla środowiska. Zamówcie obrączki z przetopionego (starego) złota u złotnika-zamiast zakupu nowych. W salonie jubilerskim. Nasze obrączki zostały wykonane ze złota z odzysku. Reszta mojej ślubnej biżuterii również była vintage.” ~Zuzanna

Biżuteria ślubna vintage i obrączki z przetopionego złota.


5)Prezenty

Jeśli jesteście przeciwnikami ciętych kwiatów lub chcecie ograniczyć liczbę niepotrzebnych prezentów dołączcie do zaproszeń karteczki sugerujące jakie prezenty Was interesują. Możecie przygotować listę sklepów lub rzeczy potrzebnych Wam na nowej wspólnej drodze życia i podesłać ją świadkom czy rodzicom, którzy przekażą ją dalej.
Zawsze możecie poprosić też o wpłatę na konto wybranej akcji charytatywnej - może jakaś organizacji pro-eko?

Zaproszenia na ślub ze schematem sugerującym: alkohol zamiast kwiatów i pieniądze zamiast prezentów.


To dopiero połowa spraw, które chciałabym omówić w kontekście ślubu ekologicznego.
Już za tydzień pojawi się kolejna porcja inspiracji i eko-porad ślubnych. :)


6 komentarzy:

 1. Bardzo ciekawe propozycje, nie myślałam, że można zorganizować ekologiczny ślub :) Choć na sukienkę z obrusa bym się raczej nie zdecydowała, to ta z firanki dość mocno do mnie przemawia :D Jestem właśnie na etapie przygotowań do ślubu i chętnie wykorzystam Twoje rady. Może udekoruję w ten sposób salę weselną w Starej Garbarni?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo się cieszę, że choć z części skorzystasz i że mogłam pomóc :D Sukienki od Marty Trojanowskiej są genialne, nigdy bym się nie spodziewałam takich cudów po obrusie czy firance. Co do sali to widzę, że jest dość klasyczna, ale myślę, że na pewno uda się coś "eko" wykombinować :D Powodzenia w przygotowaniach!

   Usuń
 2. Piękne zdjęcia <3

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Bridal blog , Blogger