Ślubny FAQ każdej Panny Młodej, czyli wywiad z Okiem Żony i Matki

Dzisiaj zapraszam na kolejny wywiad z Panią Izą z Okiem Żony i Matki - Agencja Eventowa. Tym razem ja wcieliłam się w Przyszłą Pannę Młodą i zadałam kilka istotnych pytań co do organizacji ślubu i spraw potencjalnie problematycznych. Mam nadzieję, że znajdziecie tu odpowiedzi na nurtujące Was pytania jednak jeżeli wciąż miałybyście jakieś pytania zapraszam do komentowania tu lub na Instagramie (@bridalbloger). 

Ratunku! Nie mam pomysłu na motyw, kolor przewodni czy styl wesela/ślubu.


To naprawdę żaden problem. Jestem w stanie pomóc we wszystkim. Styl i motyw możemy wybrać na podstawie: pory roku, miejsca uroczystości ślubnej, zainteresowań pary młodej, czy ulubionego filmu. Ja zawsze staram się doradzać tak, aby Para Młoda była zadowolona z efektu końcowego.


Jestem świeżo po zaręczynach. Mamy tylko datę ślubu – co robić? Od czego zacząć?


I to jest zasadniczy błąd w podejściu wielu Par Młodych, które zaczynają planować całą uroczystość i ślub. Takie podejście powoduje kreowanie stereotypu: mam datę ślubu, ale wszystkie sale, kamerzyści czy zespoły są w przeciągu 2 najbliższych lat zajęci! I co teraz?!
Zaczynamy przede wszystkim od wyboru miejsca przyjęcia weselnego oraz od rezerwacji daty w kościele/urzędzie - wtedy powinniśmy ustalić datę ślubu. Gdyż oczywisty jest fakt, iż są miejsca na topie, które cieszą się ogromną popularnością i kiedy idziemy tam mając w głowie tylko jedną jedyną datę, usłyszymy „Pierwszy taki wolny termin jest za 2 lata”.
Jeśli już wybierzemy salę i kościół/USC, to zaczynamy poszukiwania osób, które są tak zwanym „must have”, czyli dj/konferansjer/zespół, fotograf i kamerzysta. Jeśli zgramy te 5 elementów, to mamy pewność, że nasze przyjęcie będzie super. Cała reszta w postaci papeterii, gadżetów, atrakcji, ubioru, słodkiego stołu i tortu, to już tylko dodatki ;)


Jestem beznadziejna w samoorganizacji i planowaniu mojego czasu. Jak to pogodzić z organizacja ślubu?


Tutaj przydatną osobą jest właśnie wedding planner. Pamiętajmy, iż współpracując z taką osobą nie musimy korzystać z kompleksowej organizacji - może być ona częściowa. Oznacza to, iż konsultant pomoże w doborze poszczególnych „dodatków”, zaplanuje wszystko i dopnie na ostatni guzik. Do tego stworzy scenariusz całej uroczystości i przyjęcia oraz będzie to koordynował.

Nasze rodziny pochodzą z różnych krajów – mówią różnymi językami. Jak sobie z tym poradzić podczas ślubu i wesela?


W tej chwili organizuję uroczystość polsko - kanadyjską. Najważniejszy jest ksiądz/urzędnik oraz dj/konferansjer/zespół - te osoby muszą być dwujęzyczne. W dzisiejszych czasach nie jest to naprawdę problemem :)


Co zrobić jeżeli znalazłam idealna suknię, ale nie podoba się ona mojej mamie?


Uważam, że zawsze należy iść na kompromis. Oczywiście, to Nasz ślub i możemy zdecydować o wszystkim same. Jednak mama to osoba, która na ogół bardzo się przejmuje całą organizacją i chce dla nas jak najlepiej. Często jest też tak, iż rodzice w pewnej części współfinansują całą uroczystość, więc w takim przypadku dodatkowo warto liczyć się z ich zdaniem.

Czy mogę wycofać się z umowy z podwykonawcą jeżeli zmienię zdanie? Konsultant ślubny może nam z tym pomóc?


Zawsze można wycofać się z umowy, jednak wszystko zależy od tego, kiedy to robimy - i tutaj pojawia się pytanie, czy jest to dla nas opłacalne. Pamiętajmy, że umowa jest dla każdego podwykonawcy gwarancją pracy w danym terminie. I nikt miesiąc przed ślubem bez kosztowo nie pozwoli nam rozwiązać umowy, gdyż byłby wtedy stratny. Często przez pewien czas można zrezygnować z usługi nie ponosząc przy tym żadnych kosztów, jednak im bliżej ceremonii, tym rezygnacja wiąże się z karą finansową w postaci 50% lub 100% całej należności.
Konsultant ślubny oczywiście może w tym pomóc - ja jestem często pośrednikiem i osobą, która zarządza umowami Pary Młodej. W związku z powyższym, to ja kontaktuje się z podwykonawcą, negocjując warunki i ewentualnie rozmawiam z nim o kwestiach rezygnacji z usługi.


Co powinniśmy zawrzeć i na co zwrócić uwagę przy umowach z podwykonawcami?


Wszystko zależy od tego jaka to jest umowa i z jakim podwykonawcą. Warto zwrócić uwagę na kary umowne oraz za co my - jako Para Młoda - ponosimy odpowiedzialność, na przykład zniszczony sprzęt. Pamiętajmy, żeby nie dać się naciągnąć. Warto też zwrócić uwagę, aby część zapłaty odbyła się po wykonaniu usługi, czyli na przykład w trakcie przyjęcia weselnego lub w momencie odbioru zdjęć bądź filmu.

Plan dnia ślubu: jak się za niego zabrać? Potrzebny jest jakiś zapas/margines czasowy?


Scenariusz jest bardzo istotny - oczywiście nie gwarantuje nam on tego, iż wszystko będzie na czas. Ale jest on naszą ściągawką, czy przypadkiem o niczym nie zapomnieliśmy.
Ponadto, jest on bardzo przydatny dla podwykonawców i managera sali - dzięki niemu kelnerzy będą wiedzieli, iż o 23:00 ma zostać zaserwowany tort, a fotograf, kamerzysta i konferansjer będą czekali w gotowości na uwiecznienie tego momentu.
W moich scenariusz zawsze przyjmuję 15-minutowy margines czasowy, który zawsze działa :)


Jak wcześnie zacząć szukać sukni ślubnej i garnituru?


Wszystko zależy od tego, czy kupujemy gotowy produkt z możliwością kilku poprawek, czy szyjemy suknię i garnitur od zera. Przy pierwszej opcji proponuję zawsze zacząć to robić 6-8 miesięcy przed ślubem (szczególnie jeśli uroczystość odbywa się w miesiącach czerwiec- wrzesień). W przypadku szycia naszego stroju proponuję umówić się na pierwsze spotkanie około 8- 10 miesięcy przed ślubem - wtedy na spokojnie możemy omówić nasza wizję, stworzyć projekt, zebrać wstępną miarę.

Jestem w ciąży, boję się, że suknia będzie za mała w dniu ślubu, ale nie chcę czekać z wyborem do ostatniej chwili. Co robić?


Wszystko zależy od tego, kiedy bierzmy ślub - czy będąc w ciąży, czy po porodzie. Jeśli w ciąży, to powinniśmy udać się do salonu, wybrać suknię i skonsultować wszystko na miejscu. Na pewno warto kupić suknię z zapasem, gdyż zmniejszenie wielu (nie wszystkich) elementów to żaden problem, ale powiększenie... może być już nierealne.
W przypadku ślubu po porodzie, decyzja należy do nas. Można zamówić suknię będąc w ciąży i dostosować ja mniej niż więcej do aktualnych wymiarów zakładając, iż jest to 1-2 trymestr. Jeśli jesteśmy już na „finishu” polecam wstrzymać się do porodu - tak było w moim przypadku. Urodziłam córkę w grudniu, na początku marca miałam pierwszą przymiarkę - suknię szyłam na zamówienie. Na samym początku sierpnia odebrałam gotową. Przy ostatniej przymiarce w połowie lipca miałam ściągniętą ostateczną miarę - wszystko było perfekcyjnie dopasowane :)


Kiedy powinniśmy wysłać zaproszenia na ślub? Ile czasu przed ślubem?


Wysyłkę i rozdawanie zaproszeń musimy dostosować do ich ilości. Warto zacząć minimum 3-4 miesiące wcześniej zostawiając gościom około 1 miesiąca na podjęcie decyzji tak, abyśmy my mogli poinformować wszystkich podwykonawców 2-4 tygodnie przed uroczystością o ostatecznej ilości gości. Sale weselne dają na ogół czas 2 tygodni przed przyjęciem weselnym na potwierdzenie Natomiast warto pamiętać też o papeterii - winietki, tablica usadzenia gości, numery na stół - grafik musi mieć czas na wykonanie poprawek


Kogo powinnam zaprosić na wieczór panieński (np. siostrę czy kuzynkę narzeczonego choć słabo ją znam)?


Z założenia powinniśmy zaprosić najbliższe nam osoby tak, aby czuć się swobodnie w ich towarzystwie i faktycznie celebrować ten dzień. Często Panny Młode mają dylemat, gdyż kogoś wypada zaprosić, bo inaczej się obrazi lub będzie to „politycznie” źle wyglądało. Tak naprawdę nie ma na to złotego środka - moim zdaniem warto taki wybór skonsultować z narzeczonym, siostrą lub najlepszą przyjaciółką.

Czym kierować się przy ustalaniu usadzenia gości?


Przede wszystkim minimum dwie pary powinny się znać tak, aby nie posadzić obok siebie totalnie obcych osób - nie każdy jest duszą towarzystwa i nie każdy będzie czuł się komfortowo. Warto też łączyć rodziny i znajomych tak, aby nie powstały osobne grupki, które będą przebywały i bawiły się tylko i wyłącznie w swoim towarzystwie - powinniśmy zintegrować ludzi. Kolejną istotną kwestią jest to, aby świadkowie siedzieli razem z nami lub od razu obok nas. Rodzice powinni siedzieć blisko Pary Młodej, powinni być w dodatku skierowani twarzą w ich stronę. Przy rozsadzeniu pozostałych gości panuje totalna swoboda - musimy dostosować wszystko tylko do zażyłości w rodzinie. Pamiętajmy też o konfliktach rodzinnych - nie sadzajmy obok siebie osób, które nie żyją w najlepszym stosunkach.


Skąd wiedzieć kiedy/”na kim” zamknąć listę gości?


Ja wyznaję zasadę: zapraszam tylko tych, którzy są mi bliscy, życzą mi dobrze i mam z nimi kontakt. Od zawsze uważam, iż nie warto robić czegoś na pokaz i zapraszać kuzyna, którego przez 25 lat swojego życia nie widzieliśmy na oczy. Sztuczne nabijanie listy gości naprawdę nie jest potrzebne. Warto być tego dnia z ludźmi, którym naprawdę na nas zależy :)

Mam ochotę na dużą zmianę na dzień ślubu (odważna kreacja, nieco nie w moim stylu, nowa fryzura, kolor włosów). Czy dobrze jest zaryzykować czy postawić na to co sprawdzone?Jeśli jesteśmy odważne - dlaczego nie? ;) Warto tylko przetestować to ciut wcześniej, a nie dzień przed lub w dniu ślubu. Próbny makijaż i fryzurę - wykonajmy miesiąc wcześniej, a suknię- zaplanujmy ostatnią przymiarkę 2-3 tygodnie przed ślubem, aby była szansa na jeszcze jedną poprawkę.

Na dzisiaj to już wszystko. Ponownie chciałabym bardzo podziękować Pani Izie za przemiłą współpracę, a Was serdecznie do niej zapraszam
 OKIEM ŻONY I MATKI

Jeżeli macie jeszcze jakieś pytania lub inne zdanie co do powyższych kwestii to zachęcam do komentowania :)

1 komentarz:

  1. Bardzo ciekawy wywiad. Przygotowania do ślubu wymagają dobrej organizacji. Trzeba o wszystkim pamiętać, między innymi o kamerzyście, a tego typu usługi na Śląsku oferuje studio https://www.weddingstudiodrsl.pl/. Decydując się na skorzystanie z usług tego studia , można mieć gwarancję, że film z ceremonii i wesela zostanie wykonany na najwyższym poziomie, zaś jego oglądanie będzie prawdziwą przyjemnością.

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Bridal blog , Blogger