Fotobudki i inne „fotoatrakcje” na wesele cz. II Zrób to sam

Klasyczne fotobudki to już standard na weselach. Tydzień temu zaprezentowałam Wam alternatywne jej wersje. Dzisiaj natomiast przedstawię kilka pomysłów jak sami możecie zorganizować kącik z atrakcją fotograficzną dla Waszych gości.

POLAROID \ INSTAX

Jeżeli macie w domu aparat typu polaroid, czyli taki, który od razu wywołuje zrobione zdjęcie to wystarczy kupić sporo wkładów i mamy atrakcję na wesele. Oczywiście w rzeczywistości wymaga to trochę więcej przygotowań. Trzeba wygospodarować na to miejsce na sali weselnej, przygotować widoczny napis dla gości, jakieś gadżety do zdjęć i mini instrukcję obsługi. Jeżeli obawiacie się, że aparat nie przetrwa wesela i szkoda Wam ryzykować jego zniszczenie możecie poprosić kogoś o pełnienie dyżuru przy aparacie lub nawet po prostu wręczyć go świadkowi/świadkowej, aby to oni obfotografowali każdego z gości chodząc po sali – takie rozwiązanie wyczytałam na jednej z grup ślubnych choć osobiście uważam, że gdy goście będą robili je sami, na spokojnie, będą one bardziej spontaniczne i swobodne, a gdy zdjęcia wykonuje tylko wyznaczona osoba to bardziej przypomina to relację fotografa niż atrakcję dla gości.

Aparat Instax oraz przykładowe zdjęcia wykonane za jego pomocą - Zielony Deszcz.
Zdjęcie wykonała moja ukochana Gosia (Zielony Deszcz [link] )

Od paru lat bardzo popularne są nowoczesne wersje aparatów typu polaroid, czyli tzw. Instaxy. Są różne modele – prostsze i bardziej zaawansowane. W tych prostszych jak np. Instax mini nie mamy wiele opcji do ustawiania – co może być atutem na weselu - prosta obsługa. Są jednak wersje trochę bardziej zaawansowane, dające w efekcie nieco lepsze zdjęcia, lecz wciąż posiadające ten specyficzny, urokliwy, wygląd. No i ta charakterystyczna ramka!

Psst! Jeżeli Wam na niej zależy możecie poprostu wydrukować zdjęcia z taką ramką i w tym formacie. Niektóre firmy drukujące i wywołujące zdjęcia mają to w swojej ofercie :) Należy jednak odpowiednio dostosować kadr do ramki - nie każde zwykłe zdjęcie dobrze uda się wywołać w takiej formie, ale jest to bardzo fajna sprawa. Sama tak zrobiłam i jestem niezmiernie zadowolona. 

Zdjęcia z gór Zielony Deszcz (blogspot).

Zdjęcie wykonała moja ukochana Gosia (Zielony Deszcz [link] )

Zauważyłam jednak, że spora część Panien Młodych pisała, że ta opcja nie najlepiej się sprawdza, gdyż zanadto zajmuje gości, a część z nich nie zna umiaru i niepoprzestanie na jednym czy dwóch zdjęciach, a więc wypstryka wszystkie wkłady, których nie starczy dla każdego gościa :/ Również w przypływie dobrej zabawy, gdy aparat nie jest pilnowany może zostać zabrany przez rozbawionych gości w inne miejsce, co może utrudnić reszcie gości jego odnalezienie i wykonanie pamiątkowego zdjęcia nie mówiąc już o przypadkowym uszkodzeniu aparatu.


Aparat Instax oraz przykładowe zdjęcia wykonane za jego pomocą - Zielony Deszcz.
Zdjęcie wykonała moja ukochana Gosia (Zielony Deszcz [link] )

Jeżeli jednak to Was nie odstrasza to przyjrzyjmy się kosztom. Jeżeli posiadacie już taki aparat to wystarczy dokupić wkłady. Ich koszt to ok. 36zł za 10 wkładów – zdjęć, a więc ok 3,60zł za jedno zdjęcie. Zakładając, że zapraszamy 150 osób, tak żeby każdy wykonał sobie choć jedno zdjęcie otrzymujemy koszt ok. 550zł za wkłady do aparatu. Koszt ten jednak rośnie gdy musicie kupić taki aparat – jest to kolejne 300-500zł, co daje nam ok 1000zł. W porównaniu z wymienionymi przeze mnie ofertami firm fotobudek (link) jest to jednak tańsza opcja, w dodatku, zakładając, że nic złego się nie wydarzy, aparat ten zostanie z Wami również po weselu :)

Jeżeli nie uśmiecha się Wam inwestować w niego możecie zapytać Waszego fotografa czy dysponuje takowym sprzętem i czy go Wam wypożyczy lub czasami takie aparaty znajdują się w ofercie firm wypożyczających ozdoby, meble i inne gadżety na wesela. Możecie również pożyczyć go od znajomych.
  
Przykładowe zdjęcia wykonane Instaxem - Zielony Deszcz.
Zdjęcie wykonała moja ukochana Gosia (Zielony Deszcz [link] )

W przypadku takich prostych aparatów należałoby zadbać o oświetlenie gdyż zdjęcia nie będą najlepszej jakości. Owszem mają one wbudowaną lampę błyskową, ale chyba wszyscy wiemy jakie są efekty nieumiejętnie używanych lam błyskowych… Zapewnijcie oświetlenie w miejscu gdzie będzie leżał aparat, z dala od ciemnego parkietu do tańca.

JEDNORAZÓWKI

Jest to moim zdaniem kolejny świetny pomysł odnaleziony na Pintereście, a mianowicie jednorazowe aparty. Taki aparat to koszt ok. 20-30zł za 27 zdjęć, zależnie od marki i ilości zdjęć. Tutaj mamy więc niecałą złotówkę za zdjęcie, czyli 3 razy taniej niż w przypadku Instaxa! Różnica jednak jest taka, że zdjęć nie otrzymamy natychmiastowo. Należy je zanieść do fotografa i wywołać co również wiąże się z kosztem ok 10-20zł za jeden film. Zależnie od oferty zakładu. Osobiście od lat korzystam z tego samego Foto Onyszczuk [link] na Przymorzu w Gdańsku, świetna jakość i obsługa, a przy tym dobra cena. Serdecznie polecam!

Jeżeli doliczymy koszt wywołania to faktyczna cena za zdjęcie może być nawet wyższa niż cena za 1 wkład do Instaxa, lecz tu nie musimy zbytnio martwić się jeżeli apart ulegnie zniszczeniu.
Świetnie sprawdzą się one w formie zabawy dla gości. Na każdym stole umieśćcie taki aparat lub kilka, jeżeli siedzi przy nim dużo osób, dołączcie do nich instrukcje z prośbą, żeby pobawili się w Paparazzich. Możecie wypisać listę zdjęć do zrobienia np. Sfotografuj Pannę Młodą, Zrób sobie selfie ze świadkową lub Zróbcie wspólne zdjęcie Waszego stolika itd. Każdy stolik może mieć inne zadania co urozmaici zdjęcia lub takie same, co podsyci ducha rywalizacji ;) Moim zdaniem to bardzo fajna, kreatywna zabawa dla gości, a przy tym świetna i śmieszna pamiątka dla Młodych. Po wesele możecie wysłać efekty gościom lub nawet dostarczyć pocztą wersję papierową z podziękowaniami.
Takie aparaty możecie obkleić ładnym papierem lub nawet zamówić specjalne spersonalizowame naklejki spójne z motywem i papeterią na Wszym ślubie.

Jeżeli decydujecie się na kącik z aparatem natychmiastowym czy jednorazowymi to warto przygotować jakieś gadżety. Możecie kupić gotowe zestawy lub sami wyciąć z papieru i przykleić do patyczków na szaszłyki (obetnijcie ostre końcówki!). Sprawdzą się także każde śmieszne peruki, świecidełka, czapki czy okulary, które może macie już w domu lub pożyczycie od znajomych. Polecam również wszelkie sklepy typu „Wszystko za złotówkę” można tam znaleźć czasami niezłe fanty lub bardzo popularne już Aliexpress. ;) Bardzo fajnie wygląda również ramka jak z „polaroidowego” zdjęcia, z Waszymi imionami i datą ślubu, z którą goście mogliby pozować do zdjęć :)
Na dzisiaj to już wszystko w tym temacie. Mam nadzieję, że dzięki tym postom mogliście wygodnie porównać wszystkie opcje dostępne na rynku, a także ich ceny.  (Jeżeli nie widzieliście jeszcze pierwszej części tego postu to zapraszam --> FOTOATRAKCJE CZ. I 
Pozostawiam Wam do oceny, która opcja jest najlepsza! Udanych zdjęć! :) 

2 komentarze:

  1. O atrakcje weselne dla gości trzeba dbać.. Kącik z atrakcją fotograficzną zdaje się być bardzo dobrym pomysłem. A co powiecie na krówki weselne https://www.slodkastrona.eu/krowki-weselne? Są one produkowane tradycyjnym sposobem, bez dodatku konserwantów. Skład takich krówek to same naturalne składniki tj. najlepsze mleko, cukier, wyselekcjonowane masło. Na pewno będą smakowały wszystkim gościom weselnym jak i Parze Młodej!

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Bridal blog , Blogger