Im dłużej robię research do tych postów tym bardziej utwierdzam się w przekonaniu, że ten poradnik będzie przydatny i to nie tylko Parom Młodym. Jak się okazuje pod wieloma hasztagami panuje bałagan. Ideą stosowania hasztagów jest zebranie w jednym miejscu wszystkich postów dotyczących konkretnego zagadnienia by łatwiej było nam odnaleźć to czego szukamy. Niestety zaczęło to działać na odwrót. Konkretne tematy obecnie modne i popularne mające swoje hasztagi, które są często wyszukiwane. Dlatego wiele kąt postanawia odwrócić tę zależność i używać # nie dlatego, że są związane z postem, ale dlatego że są popularne i często odwiedzane. W wyniku czego pod # pojawia się masa randomowych zdjęć. Instagram walczy z tego typu praktykami i udaje mu się wyłapywać treści z kompletnie nie powiązanymi z nimi hasztagami. Sytuacja jest jednak trudniejsza, kiedy hasztagi są bardzo szczegółowe. Weźmy np. dwa posty ślubne, zdjęcia dekoracji z sali weselnej - różnicami tak naprawdę jest tylko styl, kolorystyka i podobne drobiazgi, których algorytm (póki co) nie jest w stanie odróżnić. Poza tym nierzadko definicja stylu nie jest taka oczywista, a różne style mieszają się w jednej dekoracji. Dlatego chciałabym pomóc zarówno parom szukającym inspiracji jak i osobom z branży, szukającym odpowiednich hasztagów do swoich postów.
fot. @agatagrzadzielska , Folwark Wąsowo i Ceglarnia |
Pora na rozszyfrowanie tego co się kryje pod pojęciem ślubu rustykalnego! Mam wrażenie, że to określenie najczęściej mylone jest z dekoracjami w stylu boho. Oczywiście w pewnych przypadkach dekoracje są faktycznie połączeniem obu stylów, ale wciąż myślę, że warto wiedzieć, które elementy pochodzą z którego z nich.
fot. Marta Kuczkowska dekoracje: |
“Rustykalny” (ang. rustic - swojski, wiejski) to inaczej wiejski! Pod tym pojęciem kryje się wszystko co kojarzy nam się z wsią. Drewniane meble, koronkowe serwetki, naturalne materiały, polne kwiaty, konewki, kalosze, kanki na mleko, emaliowane dzbanki, widły, snopki siana. Nawet coś co z pozoru jest zupełnie zwykłym przedmiotem może stać się wspaniałą dekoracją i podtrzymywać klimat wiejskiej sielanki.
fot. @studiopixelpolska dekoracje: @roksanahernes |
Styl rustykalny w pigułce:
naturalne, jasne tkaniny: len, wełna, bawełna
drewniane meble,
dominacja bieli i beżu
ręcznie tworzone dodatki np. obrusy z koronką, ażurowe serwety
gipsówka, polne kwiaty (maki, chabry, stokrotki, słoneczniki),
dodatki z wikliny bądź rattanu,
ludowe wzory,
Tak jak w przypadku omawianego w poprzednim poście stylu boho (link) spróbowałam podzielić styl rustykalny na trzy podkategorie.
Wiejska sielanka
Chyba najbardziej dosłowna interpretacji dekoracji w wiejskim stylu, a szczególnie w klimacie polskiej wsi. Wszystko co kojarzy Wam się z domkiem na wsi Waszej babci czy cioci się tutaj przyda. Widły? Stare skrzynie czy wiadra? Idealnie! Takie przedmioty codziennego użytku zyskały z czasem na wartości i są często częścią asortymentu wypożyczalni dekoracji. Nie musicie się więc martwić oto gdzie znajdziecie takie dodatki. Nieco problematyczne są tutaj jednak kwiaty typowo polne. Jest to rosnący trend wśród florystów, ale wciąż stosunkowo trudno dostępny towar na giełdzie. Zbieranie ich samodzielne może być bardzo czasochłonne no i nie mamy gwarancji, że na nie trafimy i to w odpowiedniej ilości do przystrojenia całego ślubu i wesela. Dodatkowo są one stosunkowo mało trwałe i szybko więdną, o obejściu się bez wody nie ma tutaj mowy, a ich łodygi są bardzo cienkie i wiotkie co utrudnia pracę z gąbką florystyczną. Nie jest to jednak niewykonalne! Można postawić na kilka charakterystycznych kwiatów jak np. słoneczniki i stokrotki i połączyć je z kwiatami o kolorach typowo polnych, które będą trwalsze i łatwiej dostępne. Tak jak to zrobiliśmy na weselu w Zielonej Bramie.
fot. unsplash |
Cechy charakterystyczne:
kwiaty polne: maki, chabry, stokrotki, słoneczniki,
siano, słoma, zboże,
kanki, wiadra, konewki, emaliowane naczynia,
drewno,
sznurki jutowe,
dekoracje: @mały_park @bridalbloger |
Romantyczna angielska wieś
Rustykalny to nie tylko wiejski w ujęciu polskiej wsi. Pomyślałam, więc że warto rozejrzeć się za cechami charakterystycznymi wsi w innych krajach. Moją uwagę zwróciła wieś angielska. Bardziej elegancka, kojarzona z bogatymi wiejskimi rezydencjami brytyjskiej arystokracji (ostatnio wciągnął mnie bardzo serial Dowton Abbey więc to chyba jego zasługa). Wieś angielska jest bardziej romantyczna i urocza, pełna bieli i kwiatowych zdobień. Z resztą nie bez powodu symbolem anglii jest róża.
Cechy charakterystyczne:
koronkowe firanki i obrusy,
białe meble vintage,
białe latarnie, konewki,
porcelana zwłaszcza w kwiatowe wzory,
róże, gipsówka,
pastelowe kolory,
źródła: A www.onekingslane.com; B www.cafedesign.us; C canva.com; D www.bhg.com |
Rustykalny Klasyczny
To zdecydowanie typowe ujęcie stylu rustykalnego w kontekście ślubów. Interpretacja ta była bardzo popularna kilka sezonów temu (2016-2018), czyli wówczas gdy zaczynałam swoją przygodę z branżą ślubną. Obecnie jest już nieco passe, ale oczywiście to nie znaczy, że nie powinniście z niego zaczerpnąć inspiracji jeżeli właśnie to skradnie Wasze serca!
Cechy charakterystyczne:
drewno, plastry drewna,
brzoza,
dominuje zieleń, m.in. eukaliptus, ruskus
drobne kwiaty, np. gipsówka, kwiaty polne,
juta, sznurek jutowy,
koronka, koronkowe serwetki i obrusy,
ludowe wzory,
słoiki, butelki,
drewniane skrzynki i palety,
Very appreciating blog, keep going on. Best wishes from Dubai Matrimony
OdpowiedzUsuńZdjęcia wyglądają fenomenalnie :) Jeżeli szukasz pomocy przy rozwoju strony to chętnie pomożemy :) - Strony www Żywiec
OdpowiedzUsuń